RSS feed for Gregory James

Gregory James has logged 291 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Red Sonja

Red Sonja

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Again

Home Again

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Five Element Ninjas

Five Element Ninjas

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
The Intern

The Intern

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Octagon

The Octagon

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
American Ninja

American Ninja

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Crow

The Crow

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
What Women Want

What Women Want

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry