• A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

    A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

    ★★★½

    It's insane that the subtext of this movie ever slipped by people, it's so explicitly about a young potentially gay man struggling with his repressed sexuality. Pretty much every scene is dedicated to this topic, with double entendres all over the place. I really do have to respect it for tackling these topics after the first was such a mainstream hit, it really does feel like it's playing into the idea of our main character being a scream queen -…

  • A Nightmare on Elm Street

    A Nightmare on Elm Street

    ★★★★½

    The music in this is something I never fully appreciated - a creeping, sinister and weirdly lowkey score that reveals itself bit by bit like Freddy himself. It's the perfect sound to go along with the slow, creeping shots of the boiler room where Freddy took his victims.

    I love the set up, Tina's death is as perfectly executed as a Freddy kill can be. It is sort of a tragedy that that moment leads off the franchise, as I…

  • Hush

    Hush

    ★★★★

    I already have a tough time with home invasion movies, as they tend to be the horror-subgenre that affects me the most. I've always had this phobia of an intruder being in my home without my knowing - the possibility that I could unwittingly stumble around a corner and find a total stranger in my own house is one that literally sends shivers down my spine. So here's a home invasion film that takes things a step further and gives…

  • What Have You Done to Solange?

    What Have You Done to Solange?

    ★★★★

    A surprisingly non-gory giallo that succeeds at being disturbing mainly through implication and some bare-minimum knife violence. Like most giallos, it's skeevy and features a main character that should definitely be arrested as a sex-offender, but if you're able to look past these few things that are common to most Italian horror films, you'll find a gripping and really well-paced mystery that always keeps you guessing, throwing a new clue or murder your way at just the right time to…

  • Female Prisoner #701: Scorpion

    Female Prisoner #701: Scorpion

    ★★★★★

    Seems to be much more than the average women's prison exploitation movie I expected, the exceptional color pallet, the care for our central character, and the all around great direction all add some real artistry to this movie and tell what must have been a fairly radical story for the time. This genre of movie can be just an excuse for massive amounts of nudity and violence against women, and this does not shy away from that, but you get…

  • Daniel Isn't Real

    Daniel Isn't Real

    ★★★★

    Very pleased with Patrick Schwarzenegger's performance, he contains a shade of his dad's charm and intensity and knows when to use both in order to suit the scene. The whole movie overall is pretty well-performed, with a believably unstable performance from Miles Robins and a simultaneously fun and menacing one from Patrick.

    It starts off very heavy and only piles it on, touching on some very dark subjects like mental health, schizophrenia, and suicide. It curbs a bit from movies…

  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

    Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

    ★★★

    I think watching this outside of all of the others, just on its own, let's it breathe a bit as its own movie and reveals some strengths that I did not notice on my last watch, as I was just comparing it to the previous movies in the series. By itself it has a few gripping sequences, the car scene and the end chase through the house being the highlights.

    It's still lacking any really impactful kills, and even though…

  • Anaconda

    Anaconda

    ★★

    Not without some fun pulp elements and a sequence or two with some batty and out there fun, this ultimately ends up fairly boring and a letdown compared to a lot of similar creature features. It takes about 45 minutes until you see a full view of an anaconda, and the poor CGI makes it feel as though the wait was not worth it. The cast is weird, and it's just sort of interesting that all of these people are…

  • Nothing But the Night

    Nothing But the Night

    ★★

    Starts out with at least one literal bang, as we get a rapid serious of intense looking killings that immediately grabbed my attention and got me excited for something as wild as a Hammer horror movie given our cast and British production team. Unfortunately, it almost immediately settles down into being a very talkative thriller rather than an action packed or spooked filled one.

    It's always great to see Cushing and Lee together, and they have some interactions over the…

  • Mortal Kombat

    Mortal Kombat

    ★★★½

    This has a lot going for it that I think often goes unappreciated - the color scheme, the locations they shoot, the overall set design and art direction of the movie, all feels pretty top notch. Just about everything about Shang Tsung in this movie has become iconic, from his voice to his lines to his cool duster jacket, and it really does mostly rely on the impressive for its budget visuals, his performance, and the soundtrack. Those things are…

  • Spiral

    Spiral

    ★★★

    A horror movie where the lead is black, gay, and feels like he was written with care as a character! Jeffrey Bowyer-Chapman plays Malik so well and the entire rest of the movie would collapse without our connection to him as he delves deeper and deeper into this neat little mystery.

    The rest of the cast are good in their roles, with Lochlyn Munroe playing an all too obvious villain but doing it well, having a similar energy to Bradley…

  • Dressed to Kill

    Dressed to Kill

    ★★★★½

    I know the discussion of trans individuals in this movie is horribly outdated, and I don't blame anyone who discounts this movie on that account, but the plot is relatively light throughout, so it was discussed far less than I thought it would. What this movie is is some strange visual experiment wrapped around a giallo plot, and it totally sucked me in with its raw cinematic power, it's dedication to building tension and creating suspense through just moving pictures,…