2011

Gannon Nordberg Gannon Nordberg’s year in review

Gannon’s highest rated films

  • That Awkward Moment

    ★★★★★

  • Unstoppable

    ★★★★★

  • Training Day

    ★★★★★

  • Forgetting Sarah Marshall

    ★★★★★

  • Battle: Los Angeles

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Enemy of the State

    ★★★★★

  • Bad Boys

    ★★★★★

  • Transformers

    ★★★★★

  • Mystic River

    ★★★★★

  • The Karate Kid

    ★★★★★

  • Black Hawk Down

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Fast Five

    ★★★★★

  • Up

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 199 Films watched
  • 16.6 Average per month
  • 3.8 Average per week

Milestones

First Film

Unstoppable

May 7

Most Watched

Crazy, Stupid, Love.

3 times

Battle: Los Angeles

3 times

African Cats

twice

Rise of the Planet of the Apes

twice

Captain America: The First Avenger

twice

Last Film

The Girl with the Dragon Tattoo

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
93 films
Action
76 films
Comedy
64 films
Thriller
60 films
Adventure
53 films
Romance
42 films
Sci Fi
35 films
Crime
30 films
Family
20 films
Fantasy
18 films
USA
196 films
UK
24 films
Germany
11 films
New Zealand
4 films
France
4 films
Canada
3 films
Australia
2 films
India
2 films
Italy
2 films
English
197 films
French
21 films
Spanish
19 films
German
10 films
Chinese
9 films
Italian
8 films
Russian
7 films
Arabic
6 films
Cantonese
4 films
Japanese
4 films

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Last Airbender
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

African Cats
Average weighted rating:

3.4

Films Gannon watched in 2011

  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Never Been Kissed
  • Live Free or Die Hard
  • Unbreakable
  • Water for Elephants
  • Valentine's Day
  • African Cats
  • Horton Hears a Who!
  • How the Grinch Stole Christmas
  • The Change-Up
  • Straw Dogs
  • Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Airplane!
  • Rambo III
  • The Holiday
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Blade Runner
  • Rambo: First Blood Part II
  • The Tree of Life
  • The Dark Knight
  • When Harry Met Sally...
  • Pulp Fiction
  • The Help
  • A Clockwork Orange
  • First Blood
  • Captain America: The First Avenger
  • Hugo
  • Aliens
  • Transformers: Dark of the Moon
  • Man on Fire
  • Clerks
  • Kick-Ass
  • Pretty Woman
  • Flags of Our Fathers
  • The Expendables
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Shutter Island
  • Tangled
  • Iron Man 2
  • African Cats
  • Death Wish
  • Death Wish
  • J. Edgar
  • Revolutionary Road
  • Horrible Bosses
  • Iron Man
  • Everything Must Go
  • Hanna
  • Tower Heist
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Thor
  • Red State
  • The Rock
  • The Sixth Sense
  • Your Highness
  • Rio Bravo
  • Real Steel
  • Jurassic Park
  • Hereafter
  • Rio
  • Up
  • The Town
  • Ong Bak 2
  • Pink Cadillac
  • TRON: Legacy
  • Fast Five
  • 3:10 to Yuma
  • Moneyball
  • The Lion King
  • Match Point
  • Paul
  • Basic
  • Contagion
  • Bronson
  • Date Night
  • Falling Down
  • Bridesmaids
  • Rush Hour 3
  • Insomnia
  • Love Happens
  • World Trade Center
  • Brothers
  • Zack and Miri Make a Porno
  • Vantage Point
  • Warrior
  • Mission: Impossible III
  • Limitless
  • Jaws
  • Fatal Attraction
  • Léon: The Professional
  • Take Me Home Tonight
  • Just Go with It
  • Full Metal Jacket
  • Black Hawk Down
  • Sucker Punch
  • 30 Minutes or Less
  • Lethal Weapon 4
  • After.Life
  • After Life
  • Pale Rider
  • Something Borrowed
  • True Grit
  • Unfaithful
  • Megamind
  • Unforgiven
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Unstoppable
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Battle for the Planet of the Apes
  • Million Dollar Baby
  • Conquest of the Planet of the Apes
  • Escape from the Planet of the Apes
  • Cowboys & Aliens
  • Rango
  • Batman Begins
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Beneath the Planet of the Apes
  • Hall Pass
  • Friends with Benefits
  • Death Sentence
  • Gone Baby Gone
  • Horrible Bosses
  • Planet of the Apes
  • The Shining
  • Captain America: The First Avenger
  • Back to the Future
  • That Awkward Moment
  • The Karate Kid
  • Wicker Park
  • Cruel Intentions
  • Battle: Los Angeles
  • Battle: Los Angeles
  • The Dilemma
  • What's Eating Gilbert Grape
  • Paper Heart
  • Jackass 3D
  • Bad Teacher
  • The Green Hornet
  • Girl, Interrupted
  • The Edge
  • Mystic River
  • He's Just Not That Into You
  • Taken
  • The Mist
  • Transformers: Dark of the Moon
  • Transformers
  • Bad Boys
  • Sixteen Candles
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Knocked Up
  • Jarhead
  • Enemy of the State
  • The Social Network
  • The Notebook
  • Green Lantern
  • Wide Awake
  • Father of the Bride Part II
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Battle: Los Angeles
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Company Men
  • Super 8
  • Blue Crush
  • No Strings Attached
  • X-Men: First Class
  • Life As We Know It
  • How Do You Know
  • The Hangover Part II
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Courage Under Fire
  • Can't Hardly Wait
  • Turner & Hooch
  • Despicable Me
  • The Other Guys
  • The Hangover
  • 127 Hours
  • Going the Distance
  • Life As We Know It
  • How to Train Your Dragon
  • The Incredibles
  • The Last Airbender
  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
  • Dawn of the Dead
  • Primer
  • Morning Glory
  • The Switch
  • Love & Other Drugs
  • Tears of the Sun
  • Bridesmaids
  • Rules of Engagement
  • Free Willy
  • Forgetting Sarah Marshall
  • Gangs of New York
  • Black Swan
  • The Lovely Bones
  • Training Day
  • Thor
  • Unstoppable

World Map

Highly rated films Gannon missed

  • Lady Gaga Presents: The Monster Ball Tour at Madison Square Garden
  • A Separation
  • Much Ado About Nothing
  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Samsara
  • All Watched Over by Machines of Loving Grace
  • National Theatre Live: Frankenstein
  • The Turin Horse

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more