2016

Gannon Nordberg Gannon Nordberg’s year in review

Gannon’s highest rated films

  • Clerks

    ★★★★★

  • Cloverfield

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

    ★★★★★

  • Deadpool

    ★★★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Deepwater Horizon

    ★★★★★

  • The Equalizer

    ★★★★

  • Big Hero 6

    ★★★★

  • Kung Fu Panda

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • The Fighter

    ★★★★

  • Pitch Perfect 2

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 76 Films watched
  • 6.3 Average per month
  • 1.5 Average per week

Milestones

First Film

Space Cowboys

Jan 10

Most Watched

Deadpool

twice

Batman v Superman: Dawn of Justice

twice

Last Film

Jason Bourne

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Action
42 films
Adventure
35 films
Comedy
27 films
Drama
21 films
Sci Fi
20 films
Thriller
16 films
Fantasy
13 films
Family
11 films
Crime
10 films
Animation
10 films
USA
75 films
UK
9 films
Hong Kong
2 films
China
2 films
Canada
2 films
Morocco
1 film
Taiwan
1 film
Japan
1 film
Germany
1 film
India
1 film
English
76 films
Russian
5 films
German
5 films
Spanish
4 films
French
3 films
Italian
2 films
Somali
1 film
Arabic
1 film
Swedish
1 film
Bulgarian
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

After Earth
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Jane Got a Gun
Average weighted rating:

2.6

Films Gannon watched in 2016

  • Jason Bourne
  • Deepwater Horizon
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Sully
  • Die Hard
  • Ratatouille
  • The Santa Clause
  • Suicide Squad
  • Home Alone
  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Deadpool
  • WALL·E
  • Prometheus
  • The Secret Life of Pets
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Lone Survivor
  • The Grey
  • Sausage Party
  • X-Men: Apocalypse
  • X-Men: Days of Future Past
  • True Grit
  • Finding Dory
  • Ex Machina
  • Star Trek Beyond
  • Ghostbusters
  • Independence Day: Resurgence
  • Jane Got a Gun
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Central Intelligence
  • Captain America: Civil War
  • The Hunt for Red October
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Trainwreck
  • Captain Phillips
  • The Nice Guys
  • Battle: Los Angeles
  • Mad Max: Fury Road
  • Furious 7
  • Allegiant
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi
  • Zootopia
  • Triple 9
  • Sicario
  • 22 Jump Street
  • Deadpool
  • The Hateful Eight
  • Neighbors
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Revenant
  • Creed
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Man of Steel
  • Gone Girl
  • The Night Before
  • The Good Dinosaur
  • Spectre
  • Bridge of Spies
  • Steve Jobs
  • The Terminal
  • Pitch Perfect 2
  • Music and Lyrics
  • The Fighter
  • Cloverfield
  • Clerks
  • After Earth
  • The Martian
  • A Perfect World
  • Men in Black 3
  • Kung Fu Panda
  • Big Hero 6
  • The Equalizer
  • Jurassic World
  • Space Cowboys

World Map

Highly rated films Gannon missed

  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • Moonlight
  • Black Mirror: San Junipero
  • One More Time with Feeling
  • 13th

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more