2017

Gannon Nordberg Gannon Nordberg’s year in review

Gannon’s highest rated films

  • London Has Fallen

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • Hacksaw Ridge

    ★★★★★

  • The Martian

    ★★★★★

  • Forgetting Sarah Marshall

    ★★★★★

  • Passengers

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★★

  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

    ★★★★★

  • Triple 9

    ★★★★★

  • Blackfish

    ★★★★★

  • Life

    ★★★★★

  • John Wick

    ★★★★★

  • Gran Torino

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 140 Films watched
  • 11.7 Average per month
  • 2.7 Average per week

Milestones

First Film

Enemy

Jan 3

Most Watched

Moana

4 times

Cars 3

twice

Spider-Man: Homecoming

twice

Doctor Strange

twice

Get Out

twice

Last Film

Moana

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Action
71 films
Adventure
57 films
Drama
48 films
Thriller
41 films
Sci Fi
36 films
Comedy
35 films
Fantasy
26 films
Family
24 films
Crime
24 films
Animation
19 films
USA
137 films
UK
18 films
Germany
5 films
Canada
5 films
China
4 films
India
3 films
Australia
2 films
France
2 films
Malta
2 films
New Zealand
2 films
English
139 films
German
10 films
Spanish
10 films
Russian
8 films
Chinese
6 films
French
5 films
Japanese
5 films
Arabic
5 films
Cantonese
3 films
Italian
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Transformers: The Last Knight
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Dr. Strange
Average weighted rating:

2.3

Films Gannon watched in 2017

  • Moana
  • Bright
  • It
  • Home Alone
  • The Santa Clause
  • Iron Man 2
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Love Actually
  • Dunkirk
  • How the Grinch Stole Christmas
  • Cars 3
  • Star Wars: The Force Awakens
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Zootopia
  • Serenity
  • Empire Records
  • Iron Man
  • Ghostbusters
  • Ghostbusters
  • Wind River
  • Spider-Man: Homecoming
  • Despicable Me 3
  • You've Got Mail
  • Thor: Ragnarok
  • Toy Story
  • Doctor Strange
  • Avengers: Age of Ultron
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Thor: The Dark World
  • The Avengers
  • Thor
  • Spectre
  • In the Heart of the Sea
  • Atomic Blonde
  • Get Out
  • War for the Planet of the Apes
  • The Nice Guys
  • Days of Thunder
  • End of Watch
  • Megan Leavey
  • Chappie
  • Baby Driver
  • Baywatch
  • Rio
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Wonder Woman
  • A Few Good Men
  • Focus
  • The Lion King
  • A Dog's Purpose
  • Oblivion
  • Ice Age
  • Alien: Covenant
  • TRON: Legacy
  • Wreck-It Ralph
  • Pink Floyd: The Wall
  • The Wall
  • Mechanic: Resurrection
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Sing
  • Spider-Man: Homecoming
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • Logan
  • Transformers: The Last Knight
  • Gran Torino
  • Get Out
  • Captain America: Civil War
  • John Wick: Chapter 2
  • Aladdin
  • Bridge of Spies
  • Cars 3
  • Wonder Woman
  • Brooklyn's Finest
  • John Wick
  • Life
  • Blackfish
  • The Lego Batman Movie
  • Triple 9
  • Sicario
  • War Horse
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi
  • The Hateful Eight
  • Guardians of the Galaxy
  • The Departed
  • Split
  • Unbreakable
  • The Visit
  • The Fate of the Furious
  • Transformers: Age of Extinction
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Accountant
  • The Dark Knight Rises
  • Inception
  • The Dark Knight
  • Looper
  • Steve Jobs
  • The Game
  • Billy Lynn's Long Halftime Walk
  • Snowden
  • Passengers
  • Forgetting Sarah Marshall
  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • Moana
  • Kong: Skull Island
  • Moana
  • Doctor Strange
  • Dr. Strange
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Terminator Genisys
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Moana
  • Trolls
  • Machete Kills
  • Dawn of the Dead
  • Ladder 49
  • The Martian
  • Hacksaw Ridge
  • WALL·E
  • Nocturnal Animals
  • The Girl on the Train
  • Bad Moms
  • Arrival
  • Hell or High Water
  • How to Train Your Dragon 2
  • Alien³
  • Prometheus
  • The Jungle Book
  • Troy
  • Zero Dark Thirty
  • Creed
  • Southpaw
  • Patriots Day
  • The Equalizer
  • London Has Fallen
  • Blown Away
  • The Magnificent Seven
  • Seven Samurai
  • Enemy

World Map

Highly rated films Gannon missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Paddington 2
  • Call Me by Your Name
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • The Florida Project

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more