2018

Gannon Nordberg Gannon Nordberg’s year in review

Gannon’s highest rated films

  • Big Hero 6

    ★★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

  • Transformers

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Mystic River

    ★★★★★

  • Mile 22

    ★★★★★

  • Transformers: Dark of the Moon

    ★★★★★

  • Creed

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Fast Five

    ★★★★★

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★★

  • Patriots Day

    ★★★★★

  • The Greatest Showman

    ★★★★★

  • Moana

    ★★★★★

  • Hacksaw Ridge

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 118 Films watched
  • 9.8 Average per month
  • 2.3 Average per week

Milestones

First Film

Fruitvale Station

Jan 6

Most Watched

Solo: A Star Wars Story

twice

A Quiet Place

twice

Coco

twice

Avengers: Infinity War

twice

Black Panther

twice

Last Film

National Lampoon's Christmas Vacation

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Action
52 films
Adventure
47 films
Comedy
38 films
Sci Fi
34 films
Drama
31 films
Thriller
26 films
Family
25 films
Animation
22 films
Fantasy
18 films
Crime
13 films
USA
110 films
UK
11 films
Canada
8 films
China
6 films
Hong Kong
3 films
Japan
3 films
India
2 films
France
2 films
Germany
2 films
Australia
2 films
English
116 films
Spanish
11 films
French
8 films
Chinese
5 films
Russian
5 films
Italian
4 films
Arabic
4 films
Japanese
3 films
Cantonese
3 films
Indonesian
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Transformers: The Last Knight
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Paterno
Average weighted rating:

3.0

Films Gannon watched in 2018

  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Sully
  • The Christmas Chronicles
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Venom
  • The Polar Express
  • Fast Five
  • Die Hard
  • Monsters, Inc.
  • Solo: A Star Wars Story
  • The Predator
  • Baby Driver
  • The Raid
  • Ralph Breaks the Internet
  • The Peanuts Movie
  • Mission: Impossible - Fallout
  • The Equalizer 2
  • Creed
  • The Grinch
  • Transformers: Dark of the Moon
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • A Quiet Place
  • Mile 22
  • Coco
  • Incredibles 2
  • Pacific Rim: Uprising
  • Mission: Impossible III
  • Skyscraper
  • Mystic River
  • A Star Is Born
  • The 40 Year Old Virgin
  • Back to the Future
  • Blockers
  • The Five-Year Engagement
  • Pitch Perfect 2
  • Room
  • The Town
  • Transformers
  • Pale Rider
  • Alien: Covenant
  • The Outlaw Josey Wales
  • Mission: Impossible II
  • Game Night
  • The Revenant
  • The Spectacular Now
  • Deadpool 2
  • Captain Underpants: The First Epic Movie
  • Avengers: Infinity War
  • Ferdinand
  • 47 Meters Down
  • Beauty and the Beast
  • 10 Cloverfield Lane
  • Ant-Man and the Wasp
  • Black Panther
  • Ready Player One
  • Ant-Man
  • A Quiet Place
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Jurassic World
  • Annihilation
  • The Impossible
  • It Follows
  • Solo: A Star Wars Story
  • The Boss Baby
  • Trolls
  • Watchmen
  • Big Hero 6
  • Revenge
  • Wonder
  • This Is 40
  • Monsters University
  • The 15:17 to Paris
  • Nocturnal Animals
  • Avengers: Infinity War
  • Den of Thieves
  • Jay and Silent Bob Strike Back
  • Patriots Day
  • Star Trek Beyond
  • How to Train Your Dragon 2
  • Seven Samurai
  • The Magnificent Seven
  • Transformers: The Last Knight
  • Paterno
  • X-Men: Apocalypse
  • Molly's Game
  • Life
  • Zootopia
  • Passengers
  • The Greatest Showman
  • Moana
  • Arrival
  • Star Wars: The Last Jedi
  • How to Train Your Dragon
  • Zombieland
  • Hacksaw Ridge
  • Pitch Perfect 3
  • The Lorax
  • Hell or High Water
  • London Has Fallen
  • The Perfect Storm
  • Bad Moms
  • A Dog's Purpose
  • Thor: Ragnarok
  • Black Panther
  • Sausage Party
  • Justice League
  • Coco
  • The World's End
  • Hot Fuzz
  • Shaun of the Dead
  • American Made
  • Deepwater Horizon
  • American Assassin
  • Only the Brave
  • 12 Strong
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • Blade Runner 2049
  • Fruitvale Station

World Map

Highly rated films Gannon missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Dominion
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more