2019

Gannon Nordberg Gannon Nordberg’s year to date

Gannon’s highest rated films

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Only the Brave

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

  • The Greatest Showman

    ★★★★★

  • Beverly Hills Cop II

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Avatar

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

  • Den of Thieves

    ★★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★★

  • Signs

    ★★★★

  • Frozen II

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 112 Films watched
  • 9.3 Average per month
  • 2.3 Average per week

Milestones

First Film

Split

Jan 4

Most Watched

Frozen II

twice

Glass

twice

Avengers: Endgame

twice

Toy Story

twice

Toy Story 3

twice

Last Film

Signs

Dec 3

Genres, Countries & Languages

Action
47 films
Comedy
37 films
Adventure
37 films
Drama
36 films
Thriller
32 films
Family
29 films
Animation
29 films
Crime
27 films
Sci Fi
24 films
Fantasy
18 films
USA
112 films
UK
7 films
Canada
5 films
China
4 films
Germany
3 films
Australia
2 films
Hungary
1 film
Sweden
1 film
English
112 films
Spanish
20 films
French
9 films
Italian
5 films
Russian
5 films
Japanese
5 films
German
3 films
Latin
3 films
Chinese
3 films
Cantonese
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 36 Added 50

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Gannon’s most liked review

Once Upon a Time… in Hollywood

★★★

TL;DR I can appreciate the movie but didn't necessarily enjoy it as much as I'd hoped. 

A few thoughts...

The movie was long and drawn out. I actually didn't find the story too compelling either. The casting and acting were fantastic but I kept asking myself "OK, how is this…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Independence Day: Resurgence
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Heartbreak Ridge
Average weighted rating:

3.2

Films Gannon watched in 2019

  • Signs
  • Bad Times at the El Royale
  • The Irishman
  • Frozen II
  • Frozen II
  • One Hundred and One Dalmatians
  • Lady and the Tramp
  • Bright
  • Pain & Gain
  • Terminator: Dark Fate
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Deadpool 2
  • Atomic Blonde
  • Spy Game
  • Chasing Amy
  • It
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Glass
  • The Post
  • Hereafter
  • The Green Mile
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Edge of Seventeen
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • John Wick: Chapter 2
  • Street Kings
  • Dunkirk
  • Alita: Battle Angel
  • Shazam!
  • Super 8
  • That Awkward Moment
  • Death Proof
  • Avengers: Endgame
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Central Intelligence
  • Kill Bill: Vol. 1
  • The Fate of the Furious
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Jackie Brown
  • Us
  • Pulp Fiction
  • Kung Fu Panda 2
  • Kung Fu Panda
  • Baywatch
  • Reservoir Dogs
  • The Hangover
  • Spider-Man: Far from Home
  • Spider-Man: Homecoming
  • Focus
  • Toy Story 4
  • Toy Story
  • Molly's Game
  • Snowden
  • Toy Story 3
  • The Lorax
  • Justice League
  • Suicide Squad
  • Wind River
  • Captain Marvel
  • The Princess and the Frog
  • Trolls
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Den of Thieves
  • Bumblebee
  • Knocked Up
  • Creed II
  • Avengers: Endgame
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • The Mule
  • Avengers: Infinity War
  • Finding Dory
  • War for the Planet of the Apes
  • Frozen
  • Logan
  • Heartbreak Ridge
  • Avatar
  • Up
  • A Simple Favor
  • American Psycho
  • Aladdin
  • Life of Pi
  • Captain Marvel
  • American Sniper
  • Aquaman
  • Dirty Harry
  • Pocahontas
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Lego Movie
  • The Social Network
  • How to Train Your Dragon 2
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Beverly Hills Cop II
  • How to Train Your Dragon
  • Beverly Hills Cop
  • The Greatest Showman
  • Ralph Breaks the Internet
  • Toy Story 3
  • Toy Story
  • Glass
  • Toy Story 2
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Cinderella
  • Lady in the Water
  • The Village
  • The Sixth Sense
  • Ant-Man and the Wasp
  • Independence Day: Resurgence
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • Peter Pan
  • Only the Brave
  • Eighth Grade
  • Split

World Map

Highly rated films Gannon missed

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Marriage Story
  • For Sama
  • Bacurau
  • Bring the Soul: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more