• Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★

  • Mare of Easttown

    ★★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • Moxie

  • Chaos Walking

  • Space Sweepers

    ★★★½

  • WandaVision

  • News of the World

    ★★★

  • Burrow

    ★★★★★

  • Education

    ★★★★

  • Alex Wheatle

    ★★★★

  • Dance Dreams: Hot Chocolate Nutcracker

    ★★★★

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Happiest Season

    ★★★½

  • Mank

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Love and Monsters

    ★★★

  • I'm Your Woman

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • Red, White and Blue

    ★★★★

  • Mangrove

    ★★★★½

  • On the Rocks

    ★★½

  • Lovers Rock

    ★★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • Ammonite

    ★★★★½

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★

  • All In: The Fight for Democracy

    ★★★★

  • The Disciple

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Tenet

    ★★½

  • She Dies Tomorrow

    ★★★★½

  • Black Is King

    ★★★★½

  • Summerland

    ★★★

  • The Old Guard

    ★★½

  • Ava

    ★★

  • Feel the Beat

    ★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★½

  • Dating Amber

    ★★★

  • The Half of It

    ★★★★

  • My Octopus Teacher

    ★★★★½

  • The Hunt

    ★★★

  • The Woman Who Ran

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★

  • Onward

    ★★★

  • Cocoon

    ★★★★

  • Emma.

    ★★½

  • Disclosure

    ★★★★★

  • Sylvie's Love

    ★★★★

  • Minari

    ★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★½

  • The Forty-Year-Old Version

    ★★★★

  • Farewell Amor

    ★★★★

  • Save Yourselves!

    ★★★

  • Relic

    ★★½

  • Possessor

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Black Bear

    ★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★★

  • Miss Juneteenth

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★★

  • Cuties

    ★★★½

  • His House

    ★★★★

  • The Painter and the Thief

    ★★★★½

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★★★

  • Time

    ★★★

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★

  • Cold Meridian

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★