Sort by

Ray has logged 415 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Kid

The Kid

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Garfield

Garfield

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
102 Dalmatians

102 Dalmatians

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Noelle

Noelle

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fun and Fancy Free

Fun and Fancy Free

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp

DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inspector Gadget

Inspector Gadget

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Three Caballeros

The Three Caballeros

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Pacifier

The Pacifier

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry