• Seven Psychopaths

    ★★½

  • The Dark Knight Rises

    ★★★½

  • The Avengers

    ★★★★

  • Louis Theroux: America's Most Dangerous Pets

  • Contagion

  • The Raid

  • Drive

    ★★★★

  • Thor

    ★★

  • Fast Five

  • Source Code

    ★★½

  • The Lincoln Lawyer

  • The Strange Thing About the Johnsons

  • The Fighter

  • Neds

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★

  • MacGruber

    ★★★½

  • Iron Man 2

    ★★★

  • Shutter Island

  • Blue Valentine

    ★★★½

  • Four Lions

  • Public Enemies

  • The Hangover

    ★★½

  • Fast & Furious

  • Watchmen

  • Stone of Destiny

  • Eagle Eye

  • The Wrestler

    ★★★½

  • RockNRolla

    ★★★

  • The Hurt Locker

    ★★★½

  • Tropic Thunder

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Wanted

    ★★½

  • Iron Man

    ★★★★

  • In Bruges

    ★★★★

  • American Gangster

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Lars and the Real Girl

    ★★½

  • Eastern Promises

    ★★★

  • Shoot 'Em Up

    ★★★½

  • Ocean's Thirteen

  • Disturbia

  • Hot Fuzz

    ★★★★½

  • Blood Diamond

    ★½

  • Casino Royale

  • The Prestige

  • The Departed

    ★★★★½

  • Children of Men

  • Miami Vice

  • The Devil Wears Prada

  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift

  • The Da Vinci Code

  • Southland Tales

  • Mission: Impossible III

    ★★★

  • 16 Blocks

    ★★

  • King Kong

  • Jarhead

    ★★½

  • A History of Violence

    ★★½

  • Kiss Kiss Bang Bang

    ★★★★

  • Brokeback Mountain

  • Capote

  • Lords of Dogtown

  • Batman Begins

  • Ocean's Twelve

  • Bridget Jones: The Edge of Reason

  • Layer Cake

    ★★★★

  • Man on Fire

    ★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

  • Mystic River

    ★★½

  • 2 Fast 2 Furious

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

  • Adaptation.

    ★★½

  • Red Dragon