• Phone Booth

  • Road to Perdition

    ★★½

  • The Sum of All Fears

  • The Pianist

    ★★½

  • Insomnia

    ★★½

  • Irreversible

    ★★★★½

  • Sweet Sixteen

    ★★★★

  • Blade II

    ★★

  • 24 Hour Party People

  • One Hour Photo

    ★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

  • Ocean's Eleven

  • Spy Game

    ★½

  • Training Day

  • The Fast and the Furious

  • The Mummy Returns

  • Bridget Jones's Diary

  • Saving Silverman

  • Unbreakable

    ★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★★★

  • Mission: Impossible II

    ★★★½

  • Dancer in the Dark

    ★★★

  • Boiler Room

  • American Psycho

    ★★★★★

  • Magnolia

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★½

  • The Mummy

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • The Boondock Saints

  • American History X

    ★★★★

  • The Truman Show

  • As Good as It Gets

    ★★★½

  • Boogie Nights

  • The Game

    ★★★

  • Chasing Amy

    ★★★

  • The Rock

  • Mission: Impossible

    ★★

  • Primal Fear

  • Twelve Monkeys

  • Heat

  • GoldenEye

  • Leaving Las Vegas

  • Get Shorty

    ★★★

  • Mallrats

    ★★½

  • Apollo 13

    ★★½

  • Casino

  • Clerks

  • The Shawshank Redemption

  • Shallow Grave

    ★★★

  • Four Weddings and a Funeral

  • A Bronx Tale

    ★★★

  • Naked

    ★★★★

  • True Romance

  • The Fugitive

  • A Few Good Men

  • Reservoir Dogs

  • My Own Private Idaho

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • The Hunt for Red October

  • Batman

    ★★

  • Dead Poets Society

  • Mississippi Burning

    ★★★½

  • Heathers

  • Tucker: The Man and His Dream

  • The Untouchables

  • After Hours

    ★★★

  • Once Upon a Time in America

    ★★★★½

  • Scarface

  • Videodrome