garrettstivers has logged 51 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Visitors

The Visitors

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Army of One

Army of One

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
The North Water

The North Water

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zola

Zola

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Farewell, My Lovely

Farewell, My Lovely

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Burn!

Burn!

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Exterminator

The Exterminator

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Rite

The Rite

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
19
What Happened Was...

What Happened Was...

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Mainstream

Mainstream

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Cockfighter

Cockfighter

1974
×
★★★½
Edit this entry  
17
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Burning Hell

The Burning Hell

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★
Edit this entry  
07
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jimmy P.

Jimmy P.

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Delta Force 2: The Colombian Connection

Delta Force 2: The Colombian Connection

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry