Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Garyd1972

Garyd1972

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Garyd1972
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Garyd1972’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Spiderhead

    Spiderhead 2022

    ★★ Watched by Garyd1972 19 Jun 2022

    It was just fine, nothing memorable, though Hemsworth was very entertaining

  • The Legend of Hell House

    The Legend of Hell House 1973

    ★★★ Watched by Garyd1972 18 Jun 2022

    Overall a really enjoyable classic horror, but I do have an issue with the ending. Though I accept I'm being picky. To boil it down, probably far too much. The spirit of Belasco went on a cruel, sadistic, murderous, historic rampage because he was short?

  • Seconds Apart

    Seconds Apart 2011

    ★★★ Watched by Garyd1972 17 Jun 2022

    Nor a bas addition to the creepy twins sub genre. Good performances from the twins and Orlando Jones as the detective. Some good imagery too

  • Mad God

    Mad God 2021

    ★★★ Watched by Garyd1972 16 Jun 2022

    The story doesn't do much for me, but as a showcase of excellent animation and incredible visuals it really is something else

  • Jurassic World Dominion

    Jurassic World Dominion 2022

    ★★★ Watched by Garyd1972 13 Jun 2022

    I enjoyed it. Some exciting scenes and good to see the casts together. Some ropey puppet dinosaurs aside it was a lot of fun

  • Men

    Men 2022

    ★★½ Watched by Garyd1972 02 Jun 2022

    Honestly don't know what I thought of this, so I gave it a dead centre 2.5 out of 5. Brilliantly acted with some top visuals, but so much to unpack storywise

  • Night Teeth

    Night Teeth 2021

    ★★★ Watched by Garyd1972 01 Jun 2022

    Terrible title but quite a fun vampire movie

  • Cyrano

    Cyrano 2021

    ★★★½ Watched by Garyd1972 29 May 2022

    Not keen on the songs but the script and wordplay were top notch. Dinklage was fantastic as usual

  • The Valet

    The Valet 2022

    ★★½ Watched by Garyd1972 29 May 2022

    Not an amazing movie but very sweet. Great chemistry between the two leads

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick 2022

    ★★★★½ Watched by Garyd1972 28 May 2022

    Absolutely loved this. Just the right amount of fan service and cracking action scenes. The time flew by (no pun intended) and had a fanboy moment when the Tomcat appeared

  • Gatchaman

    Gatchaman 2013

    ★½ Rewatched by Garyd1972 25 May 2022

    Wasted opportunity

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Watched by Garyd1972 22 May 2022

    Heartwarming, life affirming, surreal, crazy, hilarious, well acted with great fight choreography. Suffice it to say I'm a fan.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 79
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro