Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Word Is Out: Stories of Some of Our Lives

Word Is Out: Stories of Some of Our Lives

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Camille Claudel, 1915

Camille Claudel, 1915

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
La Danse: The Paris Opera Ballet

La Danse: The Paris Opera Ballet

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bones

The Bones

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sycorax

Sycorax

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Menarche

Menarche

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
North Terminal

North Terminal

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Women Make Film: A New Road Movie Through Cinema

Women Make Film: A New Road Movie Through Cinema

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Place Called Chiapas

A Place Called Chiapas

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Days of the Dead

The Days of the Dead

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Devil Never Sleeps

The Devil Never Sleeps

1994
×
★★
Edit this entry  
07
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Waiting for the Hearse

Waiting for the Hearse

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mothers of Plaza de Mayo

The Mothers of Plaza de Mayo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Corpus: A Home Movie for Selena

Corpus: A Home Movie for Selena

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Cop Movie

A Cop Movie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Towrope

The Towrope

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Liborio

Liborio

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dog Who Wouldn't Be Quiet

The Dog Who Wouldn't Be Quiet

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Madalena

Madalena

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
New Order

New Order

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Crab Trap

Crab Trap

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Legend of Suriyothai

The Legend of Suriyothai

2001
×
★★★
Edit this entry  
17
Vito

Vito

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
499

499

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Timecode

Timecode

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bangkok Dangerous

Bangkok Dangerous

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Grandmother

Grandmother

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Heart's Root

The Heart's Root

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Betty Blue

Betty Blue

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Internal Affairs

Internal Affairs

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cyclo

Cyclo

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★
Edit this entry  
11
Farewell, My Queen

Farewell, My Queen

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Paragraph 175

Paragraph 175

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry