Sort by

Guille Seve has logged 241 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La tigra

La tigra

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bambi

Bambi

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Duck Season

Duck Season

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Las razones del corazón

Las razones del corazón

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Heart of Glass

Heart of Glass

1976
×
Read the review Edit this entry  
13
Prayers for the Stolen

Prayers for the Stolen

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Azor

Azor

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★
Edit this entry  
11
Terror of Mechagodzilla

Terror of Mechagodzilla

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Missing Young Woman

Missing Young Woman

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
This Sporting Life

This Sporting Life

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Loneliness of the Long Distance Runner

The Loneliness of the Long Distance Runner

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★½
Edit this entry  
03
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Song Without a Name

Song Without a Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sauvage

Sauvage

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sorry Angel

Sorry Angel

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chico & Rita

Chico & Rita

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Oklahoma!

Oklahoma!

1955
×
Read the review Edit this entry  
17
Primary

Primary

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Capital in the Twenty-First Century

Capital in the Twenty-First Century

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Journey of Monalisa

The Journey of Monalisa

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fever Dream

Fever Dream

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tragic Jungle

Tragic Jungle

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Godzilla vs. Megalon

Godzilla vs. Megalon

1973
×
★★
Edit this entry  
05
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
House

House

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Things We Dare Not Do

Things We Dare Not Do

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Song of the Butterflies

The Song of the Butterflies

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Robe

The Robe

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gate of Hell

Gate of Hell

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry