Sort by

Cory Shannon has logged 287 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Goosebumps 2: Haunted Halloween

Goosebumps 2: Haunted Halloween

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Sad Hill Unearthed

Sad Hill Unearthed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Silent Night

Silent Night

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Sabrina

Sabrina

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
10
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
P2

P2

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Venom

Venom

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
House of the Long Shadows

House of the Long Shadows

1983
×
★★★★
Edit this entry  
05
Spirits of the Dead

Spirits of the Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It

It

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Black Cat

The Black Cat

1981
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Nun

The Nun

2018
×
★★½
Edit this entry  
31
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Howling

The Howling

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Hellraiser: Hellseeker

Hellraiser: Hellseeker

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Fog

The Fog

2005
×
Edit this entry  
25
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ghost Town

Ghost Town

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★★★
Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Jizz Mopper

The Jizz Mopper

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Frailty

Frailty

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
Hatchet II

Hatchet II

2010
×
★★★½
Edit this entry  
11
Curse of the Crimson Altar

Curse of the Crimson Altar

1968
×
★★½
Edit this entry  
11
The Satanic Nun

The Satanic Nun

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Fire Down Below

Fire Down Below

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
Rawhead Rex

Rawhead Rex

1986
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Faceless

Faceless

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Making Fun: The Story of Funko

Making Fun: The Story of Funko

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry