Sort by

Luciano has logged 111 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hidden Away

Hidden Away

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Rose Island

Rose Island

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Capri-Revolution

Capri-Revolution

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Leopardi

Leopardi

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Mayor of Rione Sanità

The Mayor of Rione Sanità

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Edit this entry  
28
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Edit this entry  
13
Funeralopolis : A Suburban Portrait

Funeralopolis : A Suburban Portrait

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★
Edit this entry  
31
Don't Be Bad

Don't Be Bad

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Toxic Love

Toxic Love

1983
×
★★★½
Edit this entry  
29
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Network

Network

1976
×
★★★½
Edit this entry  
21
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Fahrenheit 9/11

Fahrenheit 9/11

2004
×
★★★★
Edit this entry  
04
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
03
A Dry White Season

A Dry White Season

1989
×
★★★★
Edit this entry  
27
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Traitor

The Traitor

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Il Divo

Il Divo

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Fighter

The Fighter

2010
×
Edit this entry  
18
La cura del gorilla

La cura del gorilla

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bad Tales

Bad Tales

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Pi

Pi

1998
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Edit this entry  
25
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Cautionary Tales

Cautionary Tales

2016
×
Edit this entry  
06
Tomorrow Night

Tomorrow Night

1998
×
★★★★
Edit this entry  
05
Searching For Nixon

Searching For Nixon

2006
×
Edit this entry  
05
Ugly Revenge

Ugly Revenge

1998
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Letter V

The Letter V

1995
×
★★★½
Edit this entry  
05
Highjacker

Highjacker

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Legend of Willie Brown

The Legend of Willie Brown

1998
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ice Cream

Ice Cream

1993
×
★★★½
Edit this entry  
05
Hello There

Hello There

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
Brunch

Brunch

1998
×
Edit this entry  
04
Sincerely Louis C.K.

Sincerely Louis C.K.

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Begotten

Begotten

1989
×
Read the review Edit this entry  
04
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
04
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★
Edit this entry  
31
Louis C.K. Learns About the Catholic Church

Louis C.K. Learns About the Catholic Church

2007
×
★★★★★
Edit this entry