Sort by

Luciano has logged 95 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Louis C.K.: Sorry

Louis C.K.: Sorry

2021
×
Edit this entry  
27
Howard the Duck

Howard the Duck

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Edit this entry  
01
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Edit this entry  
03
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Fearless Vampire Killers

The Fearless Vampire Killers

1967
×
★★★★
Edit this entry  
26
Three Floors

Three Floors

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
My Friends Act III

My Friends Act III

1985
×
★★★½
Edit this entry  
22
My Friends Act II

My Friends Act II

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Twelve Tasks of Asterix

The Twelve Tasks of Asterix

1976
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sacco & Vanzetti

Sacco & Vanzetti

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Marx Can Wait

Marx Can Wait

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
29
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Sangue - La morte non esiste

Sangue - La morte non esiste

2005
×
Edit this entry  
22
Diaz - Don't Clean Up This Blood

Diaz - Don't Clean Up This Blood

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Raw

Raw

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
Comedian

Comedian

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
Reality

Reality

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Embalmer

The Embalmer

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
Zappa

Zappa

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
29
Sin

Sin

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ovosodo

Ovosodo

1997
×
★★★½
Edit this entry  
23
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★½
Edit this entry  
20
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★½
Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Edit this entry  
16
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Maledetto il giorno che t'ho incontrato

Maledetto il giorno che t'ho incontrato

1992
×
★★★★
Edit this entry  
01
Hamlet

Hamlet

1990
×
★★★★
Edit this entry  
30
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Sound and the Fury

The Sound and the Fury

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Edit this entry