Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Edit this entry  
23
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
07
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Edit this entry  
20
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Edit this entry  
11
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
State of Play

State of Play

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Firm

The Firm

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
23
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Edit this entry  
09
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
09
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★
Edit this entry  
08
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hitman's Wife's Bodyguard

Hitman's Wife's Bodyguard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★
Edit this entry  
02
F9

F9

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
The Courier

The Courier

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★★
Edit this entry