RSS feed for gavcrimson

gavcrimson has logged 338 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★★½
Edit this entry  
16
Singapore Sling

Singapore Sling

1990
×
★★★½
Edit this entry  
15
Death Game

Death Game

1977
×
★★★★
Edit this entry  
15
Devil Girl from Mars

Devil Girl from Mars

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★
Edit this entry  
14
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Edit this entry  
12
Masters of the Universe

Masters of the Universe

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Carnivore: Werewolf of London

Carnivore: Werewolf of London

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★½
Edit this entry  
09
Screams of a Winter Night

Screams of a Winter Night

1979
×
★★
Edit this entry  
09
Return of the Living Dead Part II

Return of the Living Dead Part II

1988
×
★★
Edit this entry  
08
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Maniac

Maniac

1980
×
★★★
Edit this entry  
07
The Woman Hunt

The Woman Hunt

1973
×
★★½
Edit this entry  
06
Lust for a Vampire

Lust for a Vampire

1971
×
★★★
Edit this entry  
06
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★½
Edit this entry  
05
The House of Usher

The House of Usher

1989
×
★★
Edit this entry  
05
Ms. Velma's Most Incredibly Magnificent Christmas Week

Ms. Velma's Most Incredibly Magnificent Christmas Week

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Garbage Pail Kids Movie

The Garbage Pail Kids Movie

1987
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★★★
Edit this entry  
02
Kinjite: Forbidden Subjects

Kinjite: Forbidden Subjects

1989
×
★★★★
Edit this entry  
02
Invasion U.S.A.

Invasion U.S.A.

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Konga

Konga

1961
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ghosts Can't Do It

Ghosts Can't Do It

1989
×
★★★
Edit this entry  
30
Terror on Tour

Terror on Tour

1980
×
★★½
Edit this entry  
29
Fear City

Fear City

1984
×
★★★½
Edit this entry  
27
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Some People

Some People

1962
×
★★½
Edit this entry  
26
Mistress of the Apes

Mistress of the Apes

1979
×
★★★
Edit this entry  
25
The Octagon

The Octagon

1980
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★★½
Edit this entry  
24
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★
Edit this entry  
23
Boardinghouse

Boardinghouse

1982
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Small World of Sammy Lee

The Small World of Sammy Lee

1963
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Blood Beast Terror

The Blood Beast Terror

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scars of Dracula

Scars of Dracula

1970
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
First Man Into Space

First Man Into Space

1959
×
★★
Edit this entry  
14
Confessions of a Window Cleaner

Confessions of a Window Cleaner

1974
×
★★★½
Edit this entry  
11
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
6.5 Special

6.5 Special

1958
×
★★★½
Edit this entry  
10
At the Earth's Core

At the Earth's Core

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Invaders of the Lost Gold

Invaders of the Lost Gold

1982
×
★★½
Edit this entry  
08
The Body Stealers

The Body Stealers

1969
×
★★★
Edit this entry  
05
Bobbie Jo and the Outlaw

Bobbie Jo and the Outlaw

1976
×
★★★½
Edit this entry  
04
Frankenstein Meets the Space Monster

Frankenstein Meets the Space Monster

1965
×
★★★
Edit this entry  
04
Horrors of Spider Island

Horrors of Spider Island

1960
×
★★★½
Edit this entry  
03
Masque of the Red Death

Masque of the Red Death

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Edit this entry  
31
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry