Jake has logged 177 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
How to Train Your Dragon: Homecoming

How to Train Your Dragon: Homecoming

2019
×
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Report

The Report

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hugo

Hugo

2011
×
★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Begin Again

Begin Again

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Stuber

Stuber

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry