Sort by

Jake has logged 191 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Edit this entry  
18
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★
Edit this entry  
05
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dr. Horrible's Sing-Along Blog

Dr. Horrible's Sing-Along Blog

2008
×
★★★½
Edit this entry  
31
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Fatal Hour

The Fatal Hour

1940
×
★½
Edit this entry  
02
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Edit this entry