Sort by

margot has logged 406 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
30
The Letter

The Letter

1940
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Promare

Promare

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rent

Rent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
17
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Canvas

Canvas

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
06
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry