Sort by

margot has logged 452 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★½
Edit this entry  
30
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Child Is Waiting

A Child Is Waiting

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dark Victory

Dark Victory

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
CODA

CODA

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Story of Vernon and Irene Castle

The Story of Vernon and Irene Castle

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Flying Down to Rio

Flying Down to Rio

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Country Girl

The Country Girl

1954
×
Read the review Edit this entry  
28
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Julia

Julia

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
That's Entertainment! III

That's Entertainment! III

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
That's Entertainment, Part II

That's Entertainment, Part II

1976
×
Read the review Edit this entry  
18
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ziegfeld Follies

Ziegfeld Follies

1945
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Come Back, Little Sheba

Come Back, Little Sheba

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Edit this entry  
15
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rab Ne Bana Di Jodi

Rab Ne Bana Di Jodi

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Repo! The Genetic Opera

Repo! The Genetic Opera

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry