Sort by

margot has logged 55 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lover Come Back

Lover Come Back

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sorry, Wrong Number

Sorry, Wrong Number

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★½
Edit this entry  
25
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Becoming Cousteau

Becoming Cousteau

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Johnny Belinda

Johnny Belinda

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Farmer's Daughter

The Farmer's Daughter

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Man's Favorite Sport?

Man's Favorite Sport?

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cow

Cow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Alien on Stage

Alien on Stage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Psycho

Psycho

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
No Straight Lines: The Rise of Queer Comics

No Straight Lines: The Rise of Queer Comics

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mass

Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Freaks

Freaks

1932
×
★★★½
Edit this entry  
05
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Read the review Edit this entry  
05
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
And the Oscar Goes To...

And the Oscar Goes To...

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Song of Bernadette

The Song of Bernadette

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Alone with You

Alone with You

2021
×
½
Read the review Edit this entry