• Make Way for Tomorrow

    ★★★★★

  • Uncle Yanco

    ★★★★

  • Supermarket Woman

    ★★★★½

  • One Cut of the Dead

    ★★★★½

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★★

  • Hard Eight

    ★★★½

  • The Danish Poet

    ★★★★

  • Songs from the Second Floor

    ★★★★½

  • The Long Goodbye

    ★★★★½

  • Dave Made a Maze

    ★★★★

  • Cinema Paradiso

    ★★★★

  • Welcome to the Dollhouse

    ★★★★

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Blood Simple

    ★★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★★

  • The Master

    ★★★★

  • Paper Moon

    ★★★★★