• The Lost Weekend

    ★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • A Serious Man

    ★★★★★

  • Coffee and Cigarettes

    ★★★

  • One, Two, Three

    ★★★★½

  • The Truman Show

    ★★★★½

  • A New Leaf

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★★

  • Before Midnight

    ★★★★

  • A Letter to Momo

    ★★★½

  • The Gentlemen

    ★★★

  • Ala Vaikunthapurramuloo

    ★★★

  • Ponmagal Vandhal

    ★★

  • Varane Avashyamund

    ★★★

  • Miss Hokusai

    ★★★½

  • Thunder Road

    ★★★½

  • The King of Comedy

    ★★★★½

  • Ayyappanum Koshiyum

    ★★★½