Sort by

teagan has logged 217 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Young Man with a Horn

Young Man with a Horn

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Reds

Reds

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
Read the review Edit this entry  
24
California Split

California Split

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Take Me Home Tonight

Take Me Home Tonight

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Monkey Business

Monkey Business

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Together Together

Together Together

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry