Sort by

Kate has logged 537 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In & Out

In & Out

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Heavyweights

Heavyweights

1995
×
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rent

Rent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Nativity Story

The Nativity Story

2006
×
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Pee-wee's Playhouse Christmas Special

Pee-wee's Playhouse Christmas Special

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ticky Tacky

Ticky Tacky

2014
×
Edit this entry  
19
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
P2

P2

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
In & Out

In & Out

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
King Cobra

King Cobra

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hairspray Live!

Hairspray Live!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Read prior review Edit this entry  
05
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
P2

P2

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Intervention

The Intervention

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jenny's Wedding

Jenny's Wedding

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Other People

Other People

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry