Sort by

Kate has logged 501 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Their Finest

Their Finest

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
Read the review Edit this entry  
28
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Spy

Spy

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Read prior review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Read the review Edit this entry  
22
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
P2

P2

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Breakfast with Scot

Breakfast with Scot

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pee-wee's Playhouse Christmas Special

Pee-wee's Playhouse Christmas Special

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Christmas Bounty

Christmas Bounty

2013
×
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mosquita y Mari

Mosquita y Mari

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Room

The Room

2003
×
Edit this entry  
26
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Edit this entry  
21
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
BEAN

BEAN

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scrooge

Scrooge

1951
×
Edit this entry  
11
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
Read prior review Edit this entry  
10
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
Read the review Edit this entry