Kate has logged 47 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Loft

The Loft

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Breakfast with Scot

Breakfast with Scot

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
August Rush

August Rush

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Premium Rush

Premium Rush

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sinister

Sinister

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Priest

Priest

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In & Out

In & Out

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wedding Ringer

The Wedding Ringer

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Saw II

Saw II

2005
×
Read prior review Edit this entry  
10
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Trick

Trick

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hurricane Bianca

Hurricane Bianca

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Loving

Loving

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Once Bitten

Once Bitten

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry