Sort by

Kate has logged 373 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Terrified

Terrified

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Colette

Colette

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Poinsettias for Christmas

Poinsettias for Christmas

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
A Very Nutty Christmas

A Very Nutty Christmas

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
P2

P2

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Preacher's Wife

The Preacher's Wife

1996
×
Read the review Edit this entry  
17
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pee-wee's Playhouse Christmas Special

Pee-wee's Playhouse Christmas Special

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
All the Creatures Were Stirring

All the Creatures Were Stirring

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
What's Cooking?

What's Cooking?

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Read the review Edit this entry