RSS feed for Jamie
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Edit this entry  
30
Closer

Closer

2004
×
★★½
Edit this entry  
28
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Edit this entry  
27
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★½
Edit this entry  
07
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Looper

Looper

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Edit this entry  
10
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Edit this entry  
21
Page Eight

Page Eight

2011
×
★★★½
Edit this entry  
04
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Lobster

The Lobster

2015
×
½
Edit this entry  
25
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
Edit this entry  
19
Grandma

Grandma

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Edit this entry  
29
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Beautiful Creatures

Beautiful Creatures

2013
×
Edit this entry  
25
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
20
Reasonable Doubt

Reasonable Doubt

2014
×
★½
Edit this entry  
20
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★
Edit this entry  
16
The American

The American

2010
×
★★
Edit this entry  
21
Metropolis

Metropolis

2001
×
★★★½
Edit this entry  
21
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★½
Edit this entry  
01
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★
Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
Edit this entry  
18
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★½
Edit this entry  
16
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Chicago

Chicago

2002
×
★★★½
Edit this entry  
09
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Edit this entry  
02
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Edit this entry  
30
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
30
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Zero Theorem

The Zero Theorem

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
The Imaginarium of Doctor Parnassus

The Imaginarium of Doctor Parnassus

2009
×
★★★½
Edit this entry