RSS feed for Guilherme
  • Hamilton

    ★★★★★

  • Scoob!

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★½

  • Dracula

    ★★★★★

  • Hebe

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • The First Temptation of Christ

    ★★★

  • Frozen II

    ★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • The Platform

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Judy

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Simonal

    ★★★★

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★

  • The Lion King

    ★★★★

  • Turma da Mônica: Laços

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Good Omens

    ★★★★

  • Murder Mystery

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • The Lighthouse

  • Rocketman

    ★★★★½

  • Bacurau

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

  • Aladdin

    ★★★★★

  • Yesterday

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • The Act

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★½

  • Captain Marvel

  • The Edge of Democracy

    ★★★★★

  • Doctor Who: Resolution

  • Black Mirror: Bandersnatch

  • The Last Hangover

  • Vice

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Aquaman

    ★★½

  • Mowgli: Legend of the Jungle

    ★★★★½

  • Excelentíssimos

    ★★★★

  • Those Two

    ★★★★

  • Ralph Breaks the Internet

  • Cine Holliúdy 2: A Chibata Sideral

    ★★

  • Chacrinha: O Velho Guerreiro

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★★

  • Green Book

    ★★★★½

  • Control Plan

    ★★★★

  • Fahrenheit 11/9

    ★★★★

  • Torre das Donzelas

    ★★★½

  • The Nun

    ½

  • A Star Is Born

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Contra a Parede

    ★★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★

  • Ant-Man and the Wasp

  • Ocean's Eight

  • Incredibles 2

  • Capernaum

    ★★★★

  • Burning

    ★★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman