Greg has logged 157 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Attack of the Giant Leeches

Attack of the Giant Leeches

1959
×
★★★
Edit this entry  
28
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
18
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Cash on Demand

Cash on Demand

1961
×
★★★★
Edit this entry  
13
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Street Trash

Street Trash

1987
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
07
T-Rex

T-Rex

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
04
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Man Who Saved the World

The Man Who Saved the World

1982
×
Edit this entry  
20
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
East Side Sushi

East Side Sushi

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Port of Shadows

Port of Shadows

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Edit this entry  
05
Going to Pieces: The Rise and Fall of the Slasher Film

Going to Pieces: The Rise and Fall of the Slasher Film

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
Out Cold

Out Cold

2001
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Tales of Terror

Tales of Terror

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Abbott and Costello Meet Frankenstein

Abbott and Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Häxan

Häxan

1922
×
★★★
Edit this entry  
26
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Deadly Spawn

The Deadly Spawn

1983
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
23
From Hell

From Hell

2001
×
Edit this entry  
21
Gravy

Gravy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Horror Rises from the Tomb

Horror Rises from the Tomb

1973
×
★★★★
Edit this entry  
12
Shock Waves

Shock Waves

1977
×
★★
Edit this entry  
11
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Dracula's Daughter

Dracula's Daughter

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★
Edit this entry