guillermo has logged 94 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
Edit this entry  
26
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Antichrist

Antichrist

2009
×
Read the review Edit this entry  
02
Antichrist

Antichrist

2009
×
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Snowden

Snowden

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Founder

The Founder

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Superlopez

Superlopez

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry