Gerardo has logged 312 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fences

Fences

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
Read the review Edit this entry  
20
The Guest

The Guest

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Breathless

Breathless

1960
×
Edit this entry  
16
Southside with You

Southside with You

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Barry

Barry

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Why Him?

Why Him?

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sing

Sing

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Please Say Something

Please Say Something

2009
×
Edit this entry  
30
Zorns Lemma

Zorns Lemma

1970
×
Edit this entry  
28
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Loving

Loving

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
Edit this entry  
25
Faults

Faults

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Coherence

Coherence

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★½
Edit this entry  
20
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cut Piece

Cut Piece

1965
×
Edit this entry  
16
Semiotics of the Kitchen

Semiotics of the Kitchen

1975
×
Edit this entry  
13
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hamilton's America

Hamilton's America

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Inferno

Inferno

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Elle

Elle

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
MeTube 2: August Sings Carmina Burana

MeTube 2: August Sings Carmina Burana

2016
×
Edit this entry  
30
My Entire High School Sinking Into the Sea

My Entire High School Sinking Into the Sea

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
LoveTrue

LoveTrue

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Layla M.

Layla M.

2016
×
★★
Read the review Edit this entry