Gerardo has logged 40 entries for films during March 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
Read the review Edit this entry  
31
Faces of November

Faces of November

1964
×
Read the review Edit this entry  
31
...No Lies

...No Lies

1973
×
Read the review Edit this entry  
29
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dave Chappelle: The Age of Spin

Dave Chappelle: The Age of Spin

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
27
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★
Edit this entry  
25
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hi Stranger

Hi Stranger

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
Life

Life

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Alchemist Cookbook

The Alchemist Cookbook

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
Krisha

Krisha

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Logan

Logan

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★½
Edit this entry  
13
Dogwalker

Dogwalker

2016
×
Edit this entry  
12
Ixcanul

Ixcanul

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Queen of Versailles

The Queen of Versailles

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Luchadora

Luchadora

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Your Name.

Your Name.

2016
×
Edit this entry  
02
Logorama

Logorama

2009
×
Read the review Edit this entry  
02
Gregory Crewdson: Brief Encounters

Gregory Crewdson: Brief Encounters

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Stranger with a Camera

Stranger with a Camera

2000
×
½
Edit this entry