Sort by

grace has logged 152 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★½
Edit this entry  
19
Noelle

Noelle

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
Read the review Edit this entry  
01
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★½
Edit this entry  
24
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Secret Society of Second Born Royals

Secret Society of Second Born Royals

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★
Edit this entry  
16
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Life As We Know It

Life As We Know It

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Maid

Maid

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Return to Halloweentown

Return to Halloweentown

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Outside Noise

Outside Noise

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sweet Sweetback's Baadasssss Song

Sweet Sweetback's Baadasssss Song

1971
×
Edit this entry  
20
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Home Again

Home Again

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
This Means War

This Means War

2012
×
★★
Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry