Sort by

guille has logged 42 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La Strada

La Strada

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dead Man's Letters

Dead Man's Letters

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Port of Shadows

Port of Shadows

1938
×
★★★
Edit this entry  
27
Marianne and Juliane

Marianne and Juliane

1981
×
★★★½
Edit this entry  
26
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Edit this entry  
26
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★½
Edit this entry  
25
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Edit this entry  
23
Persona

Persona

1966
×
Read the review Edit this entry  
22
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★½
Edit this entry  
21
Exotica

Exotica

1994
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ballad of a Soldier

Ballad of a Soldier

1959
×
★★★½
Edit this entry  
18
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★½
Edit this entry  
09
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ordet

Ordet

1955
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
Edit this entry  
05
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★½
Edit this entry  
03
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
Read the review Edit this entry  
02
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★
Edit this entry  
02
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★½
Edit this entry  
01
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry