Sort by

Graham has logged 422 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dawn French Live: 30 Million Minutes

Dawn French Live: 30 Million Minutes

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cunk on Christmas

Cunk on Christmas

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ethel & Ernest

Ethel & Ernest

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Princess Tam Tam

Princess Tam Tam

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The New Land

The New Land

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
Read the review Edit this entry  
23
The Cry of the Owl

The Cry of the Owl

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Office Killer

Office Killer

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Secrets

Secrets

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rillington Place

Rillington Place

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
54

54

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I, Olga Hepnarova

I, Olga Hepnarova

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Moana

Moana

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dogtown and Z-Boys

Dogtown and Z-Boys

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lords of Dogtown

Lords of Dogtown

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Macbeth: Shakespeare Lives

Macbeth: Shakespeare Lives

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Betty Blue

Betty Blue

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Collector

The Collector

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sonita

Sonita

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Family

The Family

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jinnah

Jinnah

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
A United Kingdom

A United Kingdom

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
All Night Long

All Night Long

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Standard Operating Procedure

Standard Operating Procedure

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Weiner

Weiner

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It's All So Quiet

It's All So Quiet

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19

"Oh Dear"-ism II & Non-Linear War

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Undiscovered Peter Cook

The Undiscovered Peter Cook

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Samaritan Girl

Samaritan Girl

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Twilight's Last Gleaming

Twilight's Last Gleaming

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Further Beyond

Further Beyond

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Free State of Jones

Free State of Jones

2016
×
★★
Read the review Edit this entry