Sort by

Graham has logged 424 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shaft

Shaft

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Celluloid Crime of the Century

Celluloid Crime of the Century

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Doctor Who: Vengeance on Varos

Doctor Who: Vengeance on Varos

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jessica Forever

Jessica Forever

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
You Ain't Seen Nothin' Yet

You Ain't Seen Nothin' Yet

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brain in Gear

Brain in Gear

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Picnic on the Grass

Picnic on the Grass

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Noonday Witch

The Noonday Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Day of the Beast

The Day of the Beast

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hecklers

The Hecklers

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bixa Travesty

Bixa Travesty

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Who: The Monster of Peladon

Doctor Who: The Monster of Peladon

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Taint

The Taint

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Magic Hunter

Magic Hunter

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stavisky...

Stavisky...

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Tokoloshe

The Tokoloshe

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
My Skin, Luminous

My Skin, Luminous

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wonders

The Wonders

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Xtro

Xtro

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Two Irenes

Two Irenes

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Judy & Punch

Judy & Punch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Privilege

Privilege

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kill Your TV: Jim Moir’s Weird World of Video Art

Kill Your TV: Jim Moir’s Weird World of Video Art

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Water Drops on Burning Rocks

Water Drops on Burning Rocks

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
My Son, My Son, What Have Ye Done

My Son, My Son, What Have Ye Done

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cold Case Hammarskjöld

Cold Case Hammarskjöld

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Under the Sand

Under the Sand

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Criminal Lovers

Criminal Lovers

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Port of Call

Port of Call

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Warrior Women with Lupita Nyong'o

Warrior Women with Lupita Nyong'o

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Emperor's Naked Army Marches On

The Emperor's Naked Army Marches On

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry