Sort by

Graham has logged 436 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Running Against the Wind

Running Against the Wind

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Giants and Toys

Giants and Toys

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Ghost Story for Christmas: The Mezzotint

A Ghost Story for Christmas: The Mezzotint

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Woman from Nowhere

The Woman from Nowhere

1922
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Who: Paradise Towers

Doctor Who: Paradise Towers

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Flame

Flame

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Who: Attack of the Cybermen

Doctor Who: Attack of the Cybermen

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
bell hooks: Cultural Criticism & Transformation

bell hooks: Cultural Criticism & Transformation

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
After Love

After Love

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hey, Hey We're The Monkees

Hey, Hey We're The Monkees

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Who: Planet of the Daleks

Doctor Who: Planet of the Daleks

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sweet Thing

Sweet Thing

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Current

Current

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Read the review Edit this entry  
08
Oscar Micheaux: The Superhero of Black Filmmaking

Oscar Micheaux: The Superhero of Black Filmmaking

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Free Hand for a Tough Cop

Free Hand for a Tough Cop

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tisza: Autumn Sketches

Tisza: Autumn Sketches

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Who: The Deadly Assassin

Doctor Who: The Deadly Assassin

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Complicated Women

Complicated Women

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Limbo

Limbo

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Devi

Devi

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blue

Blue

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Beats Rhymes & Life: The Travels of A Tribe Called Quest

Beats Rhymes & Life: The Travels of A Tribe Called Quest

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Liberty and Homeland

Liberty and Homeland

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Buoyed by the Irrelevance of Their Own Insignificance

Buoyed by the Irrelevance of Their Own Insignificance

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Puffy Chair

The Puffy Chair

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Creep

Creep

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Doctor Who: The Time Meddler

Doctor Who: The Time Meddler

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
One Hundred and One Nights

One Hundred and One Nights

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
ear for eye

ear for eye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Where the Stone Dropped

Where the Stone Dropped

2021
×
Read prior review Edit this entry  
27
Six by Sondheim

Six by Sondheim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dona Flor and Her Two Husbands

Dona Flor and Her Two Husbands

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Doctor Who: The Mind of Evil

Doctor Who: The Mind of Evil

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Salt

Salt

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry