georgie has logged 289 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
For the Birds

For the Birds

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Piper

Piper

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Lava

Lava

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Clemency

Clemency

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Beach Picnic

Beach Picnic

1939
×
★★½
Edit this entry  
23
Babes in the Woods

Babes in the Woods

1932
×
★★★
Edit this entry  
23
The Art of Skiing

The Art of Skiing

1941
×
★★★
Edit this entry  
23
The Adventures of André and Wally B.

The Adventures of André and Wally B.

1984
×
★★
Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lava

Lava

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Pacifier

The Pacifier

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Powers of Ten

Powers of Ten

1977
×
★★★★
Edit this entry  
06
King of Porn

King of Porn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lolita

Lolita

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry