Sort by

georgie has logged 310 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
2021 NEW YEAR’S EVE LIVE presented by Weverse

2021 NEW YEAR’S EVE LIVE presented by Weverse

2020
×
Edit this entry  
31
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The King and I

The King and I

2018
×
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
After We Collided

After We Collided

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
26
After

After

2019
×
★½
Edit this entry  
25
The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Break the Silence: The Movie

Break the Silence: The Movie

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Snowman

Once Upon a Snowman

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
Kitty

Kitty

2016
×
★★
Edit this entry  
17
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Video Salad

Video Salad

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Psychology of Dream Analysis

The Psychology of Dream Analysis

2002
×
★★★
Edit this entry  
17
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hilary

Hilary

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Evil Demon Golfball from Hell!!!

Evil Demon Golfball from Hell!!!

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Alone

Alone

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Break the Silence: The Movie

Break the Silence: The Movie

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Maestro

Maestro

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Maestro

Maestro

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Maestro

Maestro

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Unsettling Scenes

Unsettling Scenes

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Maestro

Maestro

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Score: A Film Music Documentary

Score: A Film Music Documentary

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
BTS World Tour 'Love Yourself - Speak Yourself' (The Final) Seoul Live Viewing

BTS World Tour 'Love Yourself - Speak Yourself' (The Final) Seoul Live Viewing

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Edit this entry  
25
Residue

Residue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry