• His Girl Friday

    His Girl Friday

    ★★★★½

    letterboxd intellectuals: you see, this so-called ““screwball comedy”” is not so much a “”comedy”” as it is a commentary on the way hildy and women everywhere are made to be puppets who operate at the mere whims of men. allow me to elaborate by-

    me, streaming this film while eating panda express at 11am, which is far too early an hour to be eating panda express: WALTER AND HILDY ARE FAST-TALKING BITCHES AND I LOVE THEM

  • Ponyo

    Ponyo

    ★★★★½

    find someone who loves you just as much as ponyo loves ham! this is so fucking delightful! i teared up several times because ponyo’s voice is so tiny and important to me!! i want lisa to make noodles and that yummy warm honey milk for me!! i wanna absorb the essence of this movie and roll around in it!! my goodness!

  • The General

    The General

    ★★★½

    first half was incredibly engaging and fun to watch, and then the second half just fizzled imo! not too interested in the romance subplot, i just wanted to watch buster keaton alone on a train doing crafty things to bad guys for 79 whole mins!

  • Moon

    Moon

    ★★★★

    not as mind-blowing as i remembered it to be, but GERTY is still an absolute legend of a character

  • BTS World Tour - Love Yourself: Speak Yourself in Sao Paulo

    BTS World Tour - Love Yourself: Speak Yourself in Sao Paulo

    ★★★★★

    this crowd was so incredible, you can hear them singing along so clearly. if i were jungkook and jimin i'd be crying too!!! i fucking get it!!!

  • Bo Burnham: The Inside Outtakes

    Bo Burnham: The Inside Outtakes

    ★★★★★

    incredibly flattered that bo wrote a song about me (a little chicken doing her very best to cross a gigantic road without getting hit by a metaphorical car)

  • Bo Burnham: The Inside Outtakes

    Bo Burnham: The Inside Outtakes

    ★★★★½

    i’d watch hours and hours of this footage if i could. i’d watch an entire criterion collection of this shit. the chicken song alone deserves an EGOT

  • Streetwise

    Streetwise

    ★★★★

    a very fascinating and sad slice of life documentary. not an easy watch

  • La Chambre

    La Chambre

    ★★★★

    weirdly fascinating! watching this on a hot sunday afternoon nearly soothed me to sleep. i snapped awake when the camera switched directions

  • Tampopo

    Tampopo

    ★★★★½

    TAMPOPO is essentially a 115-minute mukbang, and i did not expect it to be as hilarious and charming as it is! yes, this film is about a woman and some unlikely friends who seek to create the perfect ramen recipe and the perfect ramen shop, but there are also little vignettes sprinkled throughout, all of which focus on food. our love of food and the various ways that food can connect us as human beings, whether these connections are between…

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★

    a slightly disappointing adaptation of one of the only texts that i enjoyed reading in my high school english classes! (shoutout to DallasFrance himself for teaching it so well that i did not feel like falling asleep or BSing class discussions!)

  • Fallen Angels

    Fallen Angels

    ★★½

    not for me but i understand the appeal! i really thought this would be up my alley so i’m a bit bummed