Jamie has logged 36 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blade II

Blade II

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cronos

Cronos

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry