RSS feed for Alana
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★

  • All the Bright Places

    ★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Miss Americana

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • The Imagineering Story

    ★★★★★

  • Let It Snow

    ★★

  • Frozen II

    ★★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • It Chapter Two

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★½

  • Rocketman

    ★★★★½

  • The Dead Don't Die

    ★★★

  • Aladdin

    ★★★★

  • Yesterday

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • The Perfect Date

    ½

  • Five Feet Apart

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★½

  • Leaving Neverland

    ★★★

  • Velvet Buzzsaw

    ★★½

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★½

  • Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

    ★★★½

  • Glass

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

    ★★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★½

  • Dumplin'

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Mary Poppins Returns

    ★★★½

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★

  • The Haunting

    ★★★★

  • Maniac

    ★★★½

  • Once Upon a Deadpool

    ★★★★

  • Beautiful Boy

    ★★★★

  • Sierra Burgess Is a Loser

    ½

  • Outlaw King

    ★★½

  • Vox Lux

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • A Simple Favor

    ★★★★½

  • First Man

    ★★★★★

  • Right Place, Wrong Tim

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★★

  • Cam

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★★

  • Incredibles 2

    ★★½

  • Ocean's Eight

    ★★★

  • Adrift

    ★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • The Kissing Booth

    ½

  • Deadpool 2

    ★★★★½

  • Solo: A Star Wars Story

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Dude

    ½

  • Midnight Sun

    ½

  • Ready Player One

    ★★★½

  • Blockers

    ★★★

  • Every Day

    ★★★★