RSS feed for Alana
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★
Edit this entry  
08
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★½
Edit this entry  
06
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Dude

Dude

2018
×
½
Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Imagineering Story

The Imagineering Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Room

Room

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Yesterday

Yesterday

2019
×
Edit this entry  
20
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Teen Wolf

Teen Wolf

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★
Edit this entry  
28
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★
Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★½
Edit this entry  
11
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★
Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry