RSS feed for Alana
  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★★

    fuck

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

    *saoirse ronan voice* “WOMEN-!”

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    To All the Boys: P.S. I Still Love You

    this is just a cringe fest and NO! It’s not because I’m single.

  • The Imagineering Story

    The Imagineering Story

    ★★★★★

    Disney CONTINUE to make me speechless with their unbelievable knack for innovation and creativity.

    These people that worked on all of the Disney parks are geniuses. I’m glad that this exists because it allows people that aren’t huge park goers, or fans to understand the work and thought that goes into each small TINY detail of these parks. They aren’t just filled with rollercoasters, they are filled with emotion, Walt’s life force, his vision, his happiness.

     So proud to be able to have been such a small part of the world that is Disney.

  • Miss Americana

    Miss Americana

    ★★★½

    this was a wild ride, that I absolutely appreciated from Taylor. The moments in which she CHOSE to show us were really moving, but overall I found this to be a pretty confusing doc. The amount of chopping and changing between different periods of time, it’s lack of a linear structure didn’t make it easy for me to understand what was going on. I found myself becoming a little distracted at points which makes me kinda sad.

    I have been…

  • Ingrid Goes West

    Ingrid Goes West

    ★★

    I could have gave you a detailed description of the plot of this movie by just looking at the theatrical poster lmao. So unbelievably predictable.

  • Jennifer's Body

    Jennifer's Body

    ★★★½

    Bi rights!!

  • Toy Story 4

    Toy Story 4

    ★★

    Disappointed isn’t even the word.. what a mess.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★½

    this piece of work proves that the darkness isn’t the only concept that is scary - the light can sometimes be worse. It highlights vividly, the terrors, the gore, the violence, the emotional trauma. 

    This movie still haunts me... I still sometimes shut my eyes and think about how much this affected my life after I watched it.  

    This movie is like a whole other level of Hell that I have never experienced before and I’m still so glad…

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★★

    after a third watch; it’s down to 2 stars for its technicalities. The amount of subplots that completely crash and burn in this is absolutely ASTOUNDING. 

    anyways, let’s talk about how Rey was probably the first person Ben hugged in well over 10 years bc I AM FRAGILE

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★★

    I just rewatched. It was too soon. the five stars isn’t for technicality - it’s just my love and adoration for Star Wars movies. Nothing to see here. It’s actually a 3 star at most... Adam Driver is a delight.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★★

    I cant breathe from crying so damn much